sobota, 23 marca 2024

 ,,Kwiaty dla Algernona" Daniel Keyes


,,A ja słuchałem jej i udawałem, że wszystko rozumiem, ale w głębi serca bałem się, że wreszcie zobaczy, iż nic nie pojmuję"



Niezwykle poruszająca powieść, opowiadająca  historię Charliego Gordona, trzydziestodwuletniego mężczyzny o niskim ilorazie inteligencji (68 punktów). Charlie uczestniczy w eksperymencie, w którym naukowcy, doktor Nemur i doktor Strauss zwiększają zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon. Następnie postanawiają przeprowadzić ten sam zabieg na człowieku – Charlie’m. W miarę jak Charlie zyskuje na inteligencji, odkrywa nowe aspekty swojego życia i otoczenia. Powieść ukazuje, jak zmienia się jego postrzeganie świata, a także jak społeczeństwo reaguje na jego rozwijające się zdolności. Kwiaty dla Algernona to nie tylko opowieść o naukowych eksperymentach, ale głównie o ludzkiej naturze, empatii i tolerancji.
Autor dobitnie poprzez niezwykłą transformację bohatera, wskazuje jak rozwój umysłowy wpływa na jego życie i relacje z innymi ludźmi.  Charlie doświadcza zarówno samotności wynikającej z niskiej inteligencji, jak i izolacji, gdy staje się już zbyt inteligentny dla otoczenia. 
Z drugiej strony obserwujemy jak ludzie reagują na jego zmieniające się zdolności. Czy jesteśmy gotowi zaakceptować inność i tolerować różnice? I w którym momencie ta ,,inność" staję się już problemem, którego nie potrafimy nigdzie zakwalifikować? 
Książka jest pisana w formie dziennika, tym bardziej więc odczuwamy wszystkie emocje jakie przeżywa Charlie. Razem z nim uczymy się poprawnie pisać, cieszyć się z odkrycia, że nawet przecinek porządkuje odrobinę ten dziwny świat. W miarę jak pamiętnik staje się coraz bardziej czytelny, Charlie coraz mądrzejszy- my popadamy w coraz większy smutek i zadumę. 
Czy dążenie do doskonałości jest wyznacznikiem szczęścia? Czy zrozumienie czegoś, nie spowoduje lawiny kolejnych pytań? W jaki sposób żyć, by dopasować się do innych, by być częścią tego, co przypada w udziale innym i czy to sprawia, że oni też są szczęśliwi? A może wręcz przeciwnie? 
Ta książka nie odpowie na te wszystkie trudne pytania, ale z pewnością pozwoli wyciągnąć jakieś wnioski i jestem pewna, że po jej przeczytaniu spojrzymy inaczej na osoby, które wydają się nam ,,inne". 
W świecie kina mamy dość udaną adaptację z roku 2000 w reżyserii Jeffa Blecknera, gdzie Charliego gra Matthew Modine. Jest jeszcze starsza wersja z roku1968, nie udało mi się jednak jej znaleźć.  Bardziej ubolewam jednak nad faktem, że jest spektakl filmowy z roku 1981 roku w doskonałej, polskiej obsadzie - Paweł Nowisz, Danuta Borowiecka, Jan Peszek, więc brzmi wspaniale, problem w tym, że jest niedostępny. Albo tak ukryty w czeluściach internetowych, że  nie potrafię się dokopać. Jeśli ktoś posiada wiedzę, gdzie owe dzieło można obejrzeć to ja będę ogromnie wdzięczna za zdradzenie tej tajemnicy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz